İnternetteki ilk ve tek Türk (Orkun, Göktürk) Yazısı imleri

16.12.2000 (1. yazı)

Sayın Tonyukuk Otağı Yetkilileri,
http://www.tonyukuk.net/ adresindeki “İnternetteki ilk ve tek Türk (Orkun, Göktürk) Yazısı imleri… : Orkun.ttf” ibaresini değiştirin.
Çünkü ben 5 yıl önce Göktürkçe True Type Font yaptım. İlk ve tek değilsiniz.

Saygılar…

* * *

07.05.2001 (2. yazı)

Sayın yetkili,
İnternetteki ilk ve tek Göktürkçe font size ait değil. 5 yıl evvel kendim de bir Göktürkçe font yapmış ve internetteki siteme koymuştum. Onun için “ilk ve tek” ifadesini düzeltmenizi daha önce de rica etmiştim. Ama hala düzeltmemişsiniz. Lütfen doğruyu yazın.
İyi çalışmalar…

* * *

21.05.2001

Azîzim Ulduz Beğ,

Tonyukuk Otağı 1999 yılının Eylül ayından bu yana yayındadır. Otağımızda ilk iş olarak Orkun Yazıtları’nın Türk imleriyle internette yayınlanması düşünülmüş ve bu yolda çalışmalar başlatılmıştır.

Bu çalışmamızda, yazıtların Türk imleri ile yazılabilmesi için internetteki bildiğimiz bütün arama araçları ile font dosyaları taranmış, ancak aradığımızı bulmamız mümkün olamamıştır. Bunun üzerine amacımızı gerçekleştirebilmek için bu fontların tarafımızdan yapılması uygun görülmüş, arama araçlarında da konu ile ilgili bir mehâz bulunamadığından, yapılan font dosyası, Otağımızda “İnternetteki ilk ve tek” olarak duyurulmuştur. Kaldı ki mektuplarınızda size ait olduğunu söylediğiniz font adları arama araçları ile hâlâ bulunamamaktadır.

Otağımızın, bâzı gazete ve TV kanallarının, kendilerinden menkûl ehemmiyetlerini vurgulamak için kullandıkları, “filân yöreye ilk defâ gazetemiz girdi”, “filânkeş, ilk kez bizim TV’ye konuştu” gibi soytarılıklara ihtiyâcı yoktur. Gâyemiz Yüce Türk Irkı’na karşılıksız hizmettir. Sizin çalışmalarınızın, emeklerinizin, gayretlerinizin bizimkilerin önünde olması bize endîşe değil, gurur verir. Bu bakımdan Otağımızdaki SUNUŞ bölümünde kullandığımız, sizi çok rahatsız eden ibâreyi değiştirmekte bir beis görmedik. Bundan sonra bu ibâre “Tonyukuk’un ilk ve tek olarak düzenlediği Türk (Orkun, Göktürk) Yazısı imleri… : Orkun.ttf” olarak görülecektir. Sanırız bu açıklamaya, “Bu imler Tonyukuk’un düzenlediği ilk ve tek imler değildir.” gibi bir i’tirâzınız olmayacaktır.

Saygılarımızla,

Tonyukuk