Türk Devlet Bayrakları Hakkında

10.11.2001

Merhabalar,
Ben Amerika’da yasayan bir gencim.. Atsız Hoca’mız hakkında da internette çok geniş kapsamlı bir sayfa yapma hazırlığındayım. Sayfanın ana taslağını yaptım. Ancak sayfa hakkında türlü kişilerden görüş alıyorum. Sayfayı
http://www.geocities.com/mikemel_2002/giris.htm adresinde görebilirsiniz, ama sayfanın içi bomboş… Eğer sayfaya girerseniz, soldaki düğmelerde “Türk Bayrakları” adlı bir butonun olduğunu göreceksiniz.
Türk Bayrakları bölümünde günümüzdeki Türk Devletleri’nin/Toplulukları’nın bayraklarını, özellikle de kendi yaptıklarımı, değişik ölçülerde koymayı düşündüm. Maalesef internette hala böyle, bütün Türk Devletleri’nin/Toplulukları’nın bayraklarını gösteren bir site yok. Hatta ben bir tane düzgün yapılmış KKTC bayrağı bile bulamamıştım. Zaten bunun üzerine bayrakları bilgisayarda kendim yapmaya başladım. Şimdiye kadar, Türkiye, KKTC, Irak Türkmenleri, Doğu Türkistan, Hakas, Saha (Yakutistan), Gagoğuz, Azerbaycan, Özbekistan, Altay, Dağıstan, Kırım Tatar, Kazan Tatar, Tuva bayrakları yaptım.

Bunları değişik ölçülerde yapmak ve sayfaya koymak, ihtiyacı olanların oradan almasını sağlamak istedim. Hatta sayfaya bir de not düşüp ihtiyacı olanlar için daha da değişik ölçülerde yapabiliriz de diyecektim.
Fakat bu fikrime bir arkadaşımdan muhalefet geldi. Arkadaşım haklı olarak değişik değişik Türk Bayrakları değil bütün Türk milleti için tek bir bozkurtlu bayrak olmalı diyor. Hatta benim Türk Bayrakları düşüncemi bir nevi bölücülük olarak görüyor. Bana göre ise şu anda maalesef Türk milleti tek bayrak altında değil ve coğrafi yerleşime göre değişik Türk devletlerinin değişik bayrakları var ve bütün bunları Türk Bayrakları olarak lanse etmemek bir bakıma onların Türk olduğunu unutmak gibi olacak..
Bir de internette bütün Türk devletleri/toplulukları hakkında bilgi arayanlar için de bir kaynak yapmak istiyorum.
Bu konuyu bir de sizlere danışmak istedik. Siz ne diyorsunuz? Sizce benim böyle bir sayfa yapmam hata mıdır? Yoksa daha da yararlı mı olur? Bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim..
Selam, sevgi ve saygılarla,
Allah’a emanet olun.
TTKY.

Gürhan Özen

* * *

16.12.2001

Azîzim Gürhan Özen Beğ,

İşe yazınızın sonundaki sorunuza karşılık vermekle başlayalım. Anlattığınız türde bir sayfa yapmanız hatâ değil sevâb olur. Ancak iddiâlı sayfalar çok dikkatli hazırlanmalı, en ufak ayrıntılara bile özen ve titizlikle yaklaşılmalıdır.

Bayraklar konusunda size muhâlefet eden arkadaşınız haklıdır. Bir milletin bir dili, bir abaçası, bir devleti ve bir töresi ve bir bayrağı olur. Bugün Türk Devletleri dediğimiz kuruluşlar yarınki Büyük Turan Devleti’nin eyâletleri, yani illeri, sancaklarıdırlar. Bayrağın şekli tartışılarak en uygun olanı kabûl edilmelidir. Şekil ne olursa olsun, Büyük Turan Devleti’nin bayrağının gönder başında bir bozkurt kafası ve bir de tuğ bulunmalıdır.

Bugün kullanılan bayraklar ise yine de gönder başında sadece tuğ olmak üzere il sancakları olarak kabûl edilmelidirler.

Bu çerçeve içinde bugünkü devletleri yarınki Turan Devleti’nin illeri, bayraklarını da bu illerin sancakları olarak neşretmenizde bizce bir sakınca yoktur. Otağımıza girdiğinizde gördüğünüz “Kutta, bayrakta, orduda birlik” seslenişimizin de asıl amacı işte budur.

Tanrı Türkü’nü korusun…

Tonyukuk