Erk YURTSEVER

Tonyukuk.net İlk olarak 1999 yılında büyük Türkçü Erk YURTSEVER tarafından kurulmuştur. Bu yıllarda bu ağlara bağlanmak için sadece çevirmeli ağlarla çok çok düşük hızlarda bu ağı hazırlamıştır. Büyük Türkçü Erk Yurtseverin yazılarını kendi ağ adıyla yeniden düzenleyip yayımlıyoruz. Mekanı uçmağ olsun!

Erk YURTSEVER,

Ünlü Türkçü yazar ve fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız‘ın öğrencisi ve yakın çalışma arkadaşı olan Erk Yurtsever, 3 haftadır Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Zatüre hastası olan 82 yaşındaki Yurtsever, bu sabah tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Şair ve yazar (D. 8 Şubat 1934, İstanbul – Ö. 3 Ocak 2017, İstanbul). İlköğrenimini İçerenköy İlkokulunda yaptı. Haydarpaşa Lisesini bitirdikten (1954) sonra önce Hilton Otelinde, sonra da Wyth Laboratuarında personel şefliği yaptı. Sümerbank Fabrikasında uzun yıllar personel müdürlüğü yaparak 1996 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

İlk şiiri 1952 yılında Kılıç dergisinde, daha sonra Orkun, Ötüken, Boğaziçi ve Millî Işık gibi milliyetçi ve Türkçü dergilerde yayımlandı. Gazel ve koşmaları ile dikkat çekti. Arı Türkçesi ve hece veznine olan hakimiyeti ile şiirde ustalığını kanıtladı. Şiir dışında Türkoloji alanında da çalışmalar yaptı. Bu alanda basılmamış eserleri vardır. İstanbul Fetih Cemiyeti, Türkçüler Derneği ve Aydınlar Ocağı üyesiydi.

Ünlü Türkçü yazar ve fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız’ın öğrencisi ve yakın çalışma arkadaşı olan Erk Yurtsever, zatürree hastalığından 3 hafta tedavi gördüğü İstanbul

Maltepe Üniversitesi Hastanesinde 3 Ocak 2017 günü sabahı hayata gözlerini yumdu. Yurtsever’in cenazesi, ertesi gün öğle namazını müteakip Bostancı Kuloğlu Câmii’nde kılınan namazdan sonra İçerenköy Mezârlığında defnedildi. Vasiyeti üzerine çelenk ve çiçek kabul edilmedi.

ESERLERİ:

Asya’daki Coğrafya Adları (derleme, 1993),
Tamga (1993).

KAYNAKÇA: Fahri Ersavaş / Tanzimat’tan Bu Yana Hamâsî Türk Şiiri Antolojisi (1997), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Erk Yurtsever vefat etti! (03.01.2017).