Göktürkçe sağdan-sola yazı yazmak için kullandığınız bir bilgisayar programı var mı?

28.01.2000

Sayın Tonyukuk.com sitesinin sahibi,
Göktürkçe sağdan-sola yazı yazmak için kullandığınız bir bilgisayar programı
var mı? (en azından MS-Word bu işe yarıyor mu?). Yoksa ben kendim için bir tane yazdım. Bunu sizin sitenize koyar mısınız?
Üstün ERGENOĞLU

* * *

28.01.2000

Azîzim Üstün ERGENOĞLU Beğ,
Otağ’ımızdaki “Konuklarımızın Gönderdikleri” adıyla adlandırdığımız bölümde, bahsettiğiniz konu ile ilgili bir yazımız vardır. Böyle bir programın yazılmış olması bizi fevkalâde memnûn eder. Programın bir Türk tarafından yazılmış olması ise ayrıca bize gurur verir.
Elimizde gerek Word gerekse bir başka yazı programı için hazırlanmış sağdan sola yazı yazılabilecek bir program maalesef yoktur. Yazdığınız program Word’da da netîce veriyor ise, nasıl kullanılacağını da anlatan bir açıklama ile lutfen bize gönderiniz. Hele aynı program, diğer fontların da sağdan
sola yazılmasını te’mîn edebiliyor ise, bizim çevirilerimizde gördüğünüz gibi Türk harflerinin altına, bu harflerin Latin şekillerini de birebir yazmak mümkün olacaktır.
Tonyukuk Otağı’nın sâhibi bütün Türkler’dir. Yazdığınız program elverişli olduğu takdirde adınızla birlikte elbette Otağ’a konulacaktır. Bu hususta en ufak bir tereddütünüz olmamalıdır.
Sağlıcakla kalınız.
TTK
Tonyukuk

 

Güncel dip not: İlgili programın sürümü güncel windows sürümleri ile uyumlu değildir. Bu yüzden programı paylaşmıyoruz. Genel ağ da çevrimiçi çeviri yapan bir çok ağ bulunmaktadır.