Orkun abecesi fontlar hakkında

20.02.2001

Sayın Ergenoğlu,
Orkun abecesi font’larını bize kazandırmanız vesilesiyle sizi candan tebrik eder, çok büyük bir boşluğu doldurduğunuzu belirtmekten mutluluk duyarım.
Ali Seymen Alkara

* * *

 

Orkun.tff font dosyası için dokunun!

22.02.2001

Azîzim Ali Seymen Alkara Beğ,

Sayın Ergenoğlu Beğ’e yazdığınız yazının bir sûretini de Otağımıza gönderdiğiniz için içeriğinden haberdâr olduk.

Yazınızdaki bir yanlışı düzeltmek isteriz.

Orkun.TTF imleri (Orkun Abaçası) Tonyukuk tarafından yapılmıştır. Sağdan sola yazılan Orkun yazısının yazılmasını kolaylaştırmak için Sayın Ergenoğlu’nun yaptığı ve bizim “yazılık” adını verdiğimiz program Otağımıza daha sonra eklenmiştir. Sayın Ergenoğlu’nun yaptığı bu çalışma ilktir ve biz kendisinden bu programın daha mükemmelini beklemekteyiz.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için Otağımız arşivindeki TONYUKUK’a gelen yazılar… ve TONYUKUK’un karşılıkları… dosyasındaki Ocak-2000 yazışmalarına bakmanızı ricâ ederiz.

Bu arada size bir bilgi daha verelim: Bildiğiniz gibi Orkun Abaçası imlerinin, sözcük ayırım imleri de dâhil 172 adet yazılışı vardır. Biz Orkun.TTF’de bunların ancak % 25’ini sunabildik. Diğerleri için de harf dosyaları yapmayı planlamaktayız. İşte o zaman Türk yazılı taşlarının orijinal yazılışlarının aynen bilgisayar ortamına aktarılması mümkün olacaktır.

Bilgilerinizi ricâ ederiz.

Tonyukuk